نگذاریم حمام فرو بریزد.

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

آرشیو مطالب

امکانات وب

” نفس های آخر مقاومت حمام بافت قدیم روستای کهنه “

آثار باستانی و بناهای تاریخی هر مکانی پیشینه و تاریخ آنجا به حساب می‌آید که این آثار دارای ارزش و اهمیت فراوانی هستند و هر شخصی موظف است برای حفظ این یاد بود نیاکان خود تلاش‌ بسیاری انجام دهد.

حمام تاریخی روستای کهنه یکی از بی نظیرترین و باارزش ترین بناهای یاد بود اجداد ماست. این اثر گرانبها دیگر نای سرپا ایستادن را ندارد. دارد فرو می ریزد. بخشی از دیوار ضلع غربی آن در اثر ترکیدگی لوله و رفتن آب به زیر این دیوار، نشست کرده و از سقف آن جدا شده است.

 

 با توجه به مطالب مندرج در سایت مربوطی و پیگیریهای کمیته عمران روستای کهنه و دوستداران میراث فرهنگی، بازدیدهای متعددی از سوی گروه ها، نهادها و انجمن های عکاسی متعددی از این آثار انجام گرفته و همگان بر این باورند که ساختمان و طراحی  این حمام در جنوب و حتی در کل کشور حرف های زیادی برای گفتن دارد.

آن طور که شواهد حاکی است گویا حفظ بناهای تاریخی در ایران از اهمیت خیلی زیادی برخوردار نیست و متاسفانه برخی از آثار تاریخی که در روستاها و شهرهای مختلف کشور وجود دارد با بی توجهی و یا کم توجهی آشکاری از سوی مردم و مسئولان مواجه شده است، بطوریکه برای نگهداری از این آثار ملی کمترین بودجه در نظر گرفته شده که اغلب آن هم بدون کارشناسی دقیق به هدر می‌رود و در حوزه‌ی کاری خود هزینه نمی‌شود.

اکنون که به این زودی و به این سادگی، امیدی به بودجه هایی برای مرمت این حمام از جایی غیر از روستا وجود ندارد، پس چه بهتر که هر چه زودتر تا دیر نشده بار دیگر دست های همت را بالا ببریم و . اگر فرو ریخت جز حسرت و افسوس چیزی برجا نمی ماند همچنانکه تعدادی از روستاهای همجوار در حسرت خراب شدن حمام هایشان تاسف می خورند.

این بنا یاد بود اجداد ماست. امانتی است که به ما سپرده اند تا از آن محافظت کنیم، تا برای آیندگان نگه داریم. نسل ما دو مسیولیت سنگین در قبال آثار تاریخی و باستانی بر عهده دارد و باید پاسخگو باشد : پاسخ به اجداد مان در حفظ و نگهداری این امانت و پاسخ به فرزندان مان در سالم تحویل دادن این آثار به آنها. امید است با همت شما، شرمنده نسل های آینده نباشیم.

دهیاری، شورای اسلامی، کمیته عمران، دوستداران میراث فرهنگی و پایگاه اطلاع رسانی مربوطی آماده دریافت کمک های نقدی جهت بازسازی این حمام می باشد.

 

نویسنده : حاجی پور بازدید : 1 تاريخ : جمعه 29 دی 1396 ساعت: 8:54
برچسب‌ها :

پر مخاطب ها

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :