جشن شروع چله ی بزرگ در اوز

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چکیده : "تلاوت قرآن، بیان شیوا، نوای دلنشین نی، شلوای غم انگیز، سهم هنرمندان کهنه ای در شب چله"  طبق رسم هر... با عنوان : جشن شروع چله ی بزرگ در اوز بخوانید :

"تلاوت قرآن، بیان شیوا، نوای دلنشین نی، شلوای غم انگیز، سهم هنرمندان کهنه ای در شب چله"

 طبق رسم هر ساله، آیین شب اول چله بزرگ و _ یلدا _ در اوز با حضور هنرمندان و سخنرانان برگزار گردید.سال های قبل این آیین ایرانی در سالن بزرگ و مجهز پروین اعتصامی دانشگاه پیام نور اوز برگزار می گردید که به علت خرابی سالن ناشی از آتش سوزی مهیب چند ماه قبل، در سالن امپراطور برگزار شد.

مراسم چله شامل برنامه های متعددی از جمله خوش آمد گویی به حضار از طرف فروغ هاشمی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اوز، شعر خوانی، ترانه همراه با موسیقی به صورت زنده، مولوی خوانی، شاهنامه خوانی قصه و مسابقه بود.

 امسال سهم حضور هنرمندان کهنه ای بیشتر از سال های قبل بود . ناصر رفیعی قاری قرآن در اولین برنامه بود که با صدایی دل نشین آیاتی از کلام الله را تلاوت نمود.ایشان علاوه بر تلاوت قرآن، از دست اندرکاران و عکاس  مراسم نیز بود.

استاد بهرام رفیعی یکی از دست اندرکاران این مراسم، به نمایندگی از دبیران تمامی انجمن های خانه فرهنگ به حضار خوش آمد گفت و یلدا را یکی از آیین های رسمی ایران باستان نامید که این طولانی ترین شب سال نمادی از غلبه نور بر تاریکی شناخته شده است. 

نوای غم انگیز نی به نوازندگی ناصر وجودی همراه با شلوای حزن انگیز مندنی وحدانی یکی از برنامه های مورد توجه حاضرین بود. این دو هنرمند از روستای کهنه  از فرزندان چوپانان و طبیعت نشینان این روستا می باشند. از هنر نی نواز و صدای دلنشین این دو هنرمند در فیلم مستند " از رحیمی تا رحیمی " نیز استفاده شده است. این دو هنرمند به دعوت استاد بهرام رفیعی به نمایندگی از سایر انجمن ها، رسما به این مراسم دعوت شده بودند.

از روستاهای منطقه اوز ، فیشور مثل همیشه حضور داشت. دو دختر نوجوان به زیبایی برنامه مولوی خوانی را اجرا نمودند که مورد توجه حضار قرار گرفت.

...
نویسنده : حاجی پور بازدید : 5 تاريخ : پنجشنبه 6 دی 1397 ساعت: 23:18